Czego uczą miejsca zabaw dla dzieci?

Miejsca zabaw dla dzieci coraz częściej określane są mianem dziecięcej szkoły życia. Biorąc pod uwagę, korzyści jakie daje aktywność w takich miejscach, nie tylko pod względem zdrowotnym ale także w aspekcie społecznym, jest to jak najbardziej adekwatne określenie.

Uniwersytet na świeżym powietrzu – plac zabaw dla dziecka

W dzisiejszych czasach żadne dziecko ani jego rodzice nie wyobrażają sobie życia bez placów zabaw. Są one dosłownie wszędzie: na osiedlach, obok szkół, przedszkoli czy boisk do gry w piłkę nożną. Nic w tym dziwnego skoro są najlepszą aktywną formą spędzenia czasu dla naszych pociech. To tam maluchy mogą spędzać czas w towarzystwie innych dzieci, zjeżdżać ze zjeżdżalni i huśtać się na huśtawkach. Ponadto place zabaw dla dzieci są idealnym lekarstwem na poprawę humoru.

Dobry humor to podstawa – zabierz dziecko na plac zabaw

Wystarczy spojrzeć na twarze najmłodszych, kiedy wchodzą w to magiczne miejsce i ich reakcje, gdy muszą go opuścić. Jednak to nie same urządzenia, które znajdują się w tym miejscu czy atmosfera, jaka tam panuje, czyni z placów zabaw szkołę życia. Termin ten został nadany przez psychologów oraz pedagogów z powodu interakcji, z jakimi mają do czynienia nasze pociechy w trakcie zabawy z innymi dziećmi. To podczas zabawy na placach uczą się współpracy z drugim człowiekiem, budują swoją pewność siebie, a także wyrabiają sobie cechy, takie jak: cierpliwość, odwaga czy umiejętność dzielenia się swoimi rzeczami.

Zabawa połączona z treningiem

Place zabaw dla dzieci, prócz korzyści społecznych, są również ważne pod względem zdrowotnym. Niepozorna i zwykła huśtawka działa na nasze pociechy uspokajająco, poprawiając przy tym ich koncentrację, co pomaga im uzyskiwać lepsze wyniki w nauce. Ponadto huśtanie oddziałuje na nasz układ nerwowy, który odpowiada za zmysł równowagi. Prawidłową postawę dziecko może też uzyskać dzięki torom przeszkód, które są bardzo często dostępne w takich miejscach. Ścianki i drabinki, wchodzące w skład toru przeszkód, ćwiczą ruchy naprzemienne nóg i rąk, co z kolei wpływa na współdziałanie półkul mózgowych. Nawet z pozoru prosta czynność, jak stawianie babek z piasku lub przesypywanie go, powodują, że w mózgu w tym samym czasie wiele komórek jest pobudzanych do pracy. Tworzą się wtedy między nimi nowe połączenia i zostają wzmocnione te, które już istnieją. Kolejną zaletą placów zabaw jest to, że znajdują się one na świeżym powietrzu. Przy naszym domatorskim trybie życia dostarczanie organizmowi dziecka odpowiedniej ilości tlenu jest bardzo ważne, by mogły się one prawidłowo rozwijać.

Poznaj nasz

Katalog

Poznaj nasz katalog

placów zabaw Ludejo

Projekt i realizacja: Agencja interaktywna Dimedia - marketing online, e-marketing.